Co możemy kupić do ogrodu? Dekoracje i akcesoria

Słowo ogród nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się wiele, często wybitnie od siebie przeróżnych miejsc. Nazywa się tak również małe kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych bądź blokach, jak oraz duże połacie terenu opasującego pałace bądź też dworki. Te drugie to duże ogrody, jakie bez przesady można by opisać mianem parków. Są one wyraźnie dziełami sztuki, nad jakimi pracowały rzesze ludzi – od architektów krajobrazu i ogrodników, po robotników wykonujących ciężką i pracochłonną pracę.

Nijak mają się one do niedużych ogródków, w których zasianych jest kilka tylko odmian roślin otaczających mały trawnik. Te drugie służą jedynie zaspokajaniu niewielkich pragnień jej właścicieli, jacy używają je, by spędzać w nich letnie wieczory. Nie dostrzega się w nich artystycznej myśli, która znamionuje zaplanowane z wielkim rozmachem królewskie oraz pałacowe wielkie ogrody, w których wolno odkryć sztuczne skały – przetestuj sztuczna grota. Na podstawie tych dwóch totalnie ambiwalentnych przykładów możemy wysnuć wniosek, iż słowo „ogród” ma wiele odcieni i jest używane w wielu przeróżnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny. Trzeba jednakże postawić pewną granicę oraz odróżnić ogród od ogródka oraz parku. Znaczenia tych słów nie należy nikomu objaśniać – wszelkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem opisywanych przez siebie obiektów.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż w procesie powstawania poszczególnych ogrodów bierze uczestnictwo znacznie więcej osób niż ogrodnik i jego pomocnicy. Nim te ekipy będą mogły rozpocząć swoją pracę, muszę wiedzieć, co, gdzie i jak zrobić. Słowem – muszą posiadać projekt ogrodu oraz dokładne wytyczne z akcesoriami rodzaju sztuczne skały – nasze sztuczne skały są nie do odróżnienia od naturalnych. Te pisma z kolei musi im dostarczyć projektant krajobrazu, inaczej postać, jaka zawodowo zajmuje się tego rodzaju pracą. Korzystając ze swojej wiedzy oraz umiejętności, przygotowuje on dokładne plany tego, co oraz w jakich miejscach ogrodu ma się odszukać. Musi on również wiedzieć, jakie części parków czy ogrodów będą w znacznie większym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, a jakie – w mniejszym o obsadzić je odpowiednimi gatunkami roślin. Działa on według zarządzeń właściciela obszaru, który jest jego zleceniodawcą.

Dodaj komentarz