Czy należy obawiać się wizytacji u ginekologa?

Zdrowie kobiety jest jedną z oddzielnych sfer współczesnej medycyny. Celem tej sfery jest nie tylko leczenie chorób kobiecych, jednakowoż przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Nowoczesna ginekologia rozróżnia już niezliczone wyraźnie jednostki chorobowe, jakie dotykają kobiet w różnym wieku, obojętnie od rasy, wieku i statusu cywilnego.

Na pewno cechą łączącą wszystkie przypadki chorobowe jest niezbędność dbania o zdrowie kobiety, zanim stan chorobowy pozostanie zdiagnozowany jako ciężki. Dlatego naturalnie każdy gabinet ginekologiczny prócz wdrażania konkretnego leczenia stwierdzonych u swoich pacjentek chorób, zajmuje się też słusznym kształceniem kobiet w aspekcie szeroko pojętej profilaktyki.

Zazwyczaj kobiety zgłaszają się do doktora z zakłóceniami miesiączkowania. W takich przypadkach lekarz ginekolog w większości wypadków zleca wykonanie dodatkowych badań, które zobrazują podłoże problemu. Już we wstępnej fazie badań, to jest po przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego organów płciowych kobiety można ogłosić możliwość wystąpienia jajników policystycznych, jakie są najczęstszą przyczyną zaburzeń menstruacyjnych – po znacznie więcej serdecznie zapraszamy na ginekolog kraków. Kolejną dolegliwością, która jest nieraz przyczyną wizyty w gabinecie ginekologicznym jest nadżerka szyjki macicy. Jest to stan zapalny błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy. Obecność choroby można zdiagnozować w trakcie ginekologicznego badania cytologicznego śluzu, a pierwsze objawy schorzenia powiązane są w wystąpieniem chorobowej wydzieliny z pochwy, bolesnością stosunków płciowych, a również nieregularnym krwawieniem z waginy, niezwiązanym z menstruacją. Pamiętać wypada, że nie kurowana nadżerka szyjki macicy ma okazję przekształcić się w istotny stan nowotworowy. Następna żeńską niedogodnością są torbiele jajnika, innymi słowy pojawiające się na powierzchni jajników cysty wypełnione płynem (śluzem). Z reguły leczy się je farmakologiczne, ale w przypadku braku pozytywnych efektów terapii, zaleca się usunięcie operacyjne.

1 Comment

  1. Nie można obawiać się wizyty u żadnego lekarza, czy jest to lekarz pierwszego kontaktu czy taki specjalista jak dobry ginekolog kraków – nie należy się bać. Trzeba się badać regularnie, nie tylko jak pojawiają się jakieś zmiany na ciele czy czujemy się źle.

Dodaj komentarz