Dom czy mieszkanie, w co lepiej zainwestować na start?

Czy zakup mieszkania w Szczecinie to dobry pomysł? A czemu nie? Oczywiście, nikomu nie chcemy niczego narzucać, ponieważ ostatecznie w takiej kwestii każdy zainteresowany musi podjąć decyzję sam. Ale ponieważ już jesteśmy przy temacie mieszkania Szczecin, zatrzymajmy się przy niej na chwilę, aby ją nieco zgłębić. Zatem do rzeczy, żeby już nie przedłużać.

Szczecin to piękne miasto i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Z tym stwierdzeniem zgodzą się nie tylko jego mieszkańcy, ale i osoby, którym dane było odwiedzić tę aglomerację. Ale wszak nie tylko o walory estetyczne chodzi, bo niezwykle ważne jest, iż można tutaj znaleźć pracę.

To praca jest w zasadzie podstawowym czynnikiem, który przyciąga ludzi w dane miejsca. Wprawdzie dom czy mieszkanie można kupić w różnych miastach, miasteczkach czy na wsi, ale co z tego, kiedy nie ma w pobliżu pracy. Nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że bez pracy ani rusz, bo przecież z czegoś trzeba żyć, bo pieniądze, niestety, nie spadają nikomu z nieba. Ale zakup mieszkania w Szczecinie ma sens, bo o pracę w tamtejszym regionie Polski nie jest trudno. Co więcej, można też jeszcze obrać inną opcję. Mianowicie, można zamieszkać w Polsce, a pracę podjąć w Niemczech, ponieważ jest blisko. Nawiasem mówiąc, gros osób tak właśnie postępuje. To niezwykle dobre rozwiązanie, ponieważ u naszych zachodnich sąsiadów płace są zdecydowanie wyższe niż u nas, niestety. Wprawdzie nasi politycy obiecują nam świetlaną przyszłość, ale żaden z nich nie jest w stanie oznajmić, kiedy nasza stopa życiowa ulegnie radykalnemu podwyższeniu. No cóż, zawsze pozostaje mieć nadzieję, wszak ta umiera ostatnia…

A na jakie mieszkania postawić? Nowe czy może z tzw. rynku wtórnego? No cóż, jedni wybierają nowe lokale, takie wprost od dewelopera, a inni natomiast decydują się na mieszkania stare, często nawet do remontu. Decydującym czynnikiem są oczywiście pieniądze. Nowe mieszkania są zdecydowanie droższe od tych z rynku wtórnego, to oczywiste. Wprawdzie można wziąć kredyt na zakup mieszkania, ale ten jednak trzeba spłacać. Poza tym dodajmy jeszcze uwagę, mianowicie, żeby bank pożyczył nam dowolną sumę, musimy wykazać się tzw. zdolnością kredytową, czyli innymi słowy mówiąc, zapewnić, że będziemy w stanie regularnie spłacać swoje zadłużenie. Nic zresztą w tym dziwnego, bo banki to nie organizacje non profit, tylko instytucje, których statutowym celem jest zarabianie pieniędzy. Z drugiej strony dobrze, że w ogóle istnieją takie możliwości, bo w przeciwnym razie mało kogo byłoby stać na zakup apartamentu za gotówkę. Przeciętny Kowalski nie jest w stanie zbyt wiele odłożyć ze swojej pensji.

Dodaj komentarz