Gdy nie znamy prawa – pomoc mecenasa

Jeśliby przyjrzeć się serialom telewizyjnym i obrazom fabularnym można żeby zakomunikować, iż adwokat jest potrzebny. W szeregu przypadków bo pada w nich zdanie mój mecenas skontaktuje się z tobą czy też mój mecenas się z tobą skontaktuje.

W jaki sposób z reguły w praktyce okazuje się, że ekranowe życie nie jest dogłębnym odbiciem realnego. Do spraw rozwodowych prawnik nie jest nam potrzebny, chociaż ma prawo przydać się jakaś porada prawna. Niemniej jednak choć nie jest potrzebny zatrudnienie takiego zawodowca do reprezentowania naszej sprawy jest przeważnie idealne, nawet już na nadzwyczaj ważnym etapie, jakim jest przygotowanie pozwu rozwodowego. Prawnik może przygotować taki wniosek, który rozwiąże w zarodku wiele prawdopodobnych sporów. Wspomoże w dodatku przejść przez zawiłości procedury sądowej a również oswoić sam przebieg rozprawy.

Czyli mecenas nie jest przy rozwodzie nieodzowny, jednak może być niesłychanie pomocny i uczynić, że będzie to przeżycie choć trochę mniej stresujące – polecamy adwokat łódź. To kłopotliwe, jest to wsparcie nadzwyczaj kosztowne. W stolicy koszt samego preparacje wniosku rozwodowego wynosi kilkaset złotych. Prawo do obrońcy z urzędu jest zagwarantowane w Konstytucji. Każdy oskarżony, który nie ma obrońcy wyselekcjonowanego na własną rękę ma okazję zażądać wskazania obrońcy z urzędu. Musi wyłącznie dowieść, iż nie jest w stanie osobiście podnieść kosztów obrony (wydatki sprawiłyby uszczerbek dla utrzymania siebie i rodziny).

Niemniej jednak ocena tego oraz decyzja należy do prezesa sądu. Świadczy to, że nie wystarczy, iż ktoś jest biedny. Wniosek musi uwidoczniać to, iż wydatki obrony spowodują wspomniany uszczerbek. Są nadzwyczajne wypadki, kiedy adwokat z urzędu może być wyznaczony przez sędziego (o ile nie ma mecenasa z wyboru). Najciekawsze jest to, że adwokat z urzędu może podejmować czynności procesowe tylko na korzyść oskarżonego, jakiego reprezentuje. Mecenas z urzędu musi podjąć te czynności procesowe, których domaga się oskarżony, nawet takie, jakich sam nie twierdzi za słuszne. Czyli nawet, jeżeli sam nie widzi podstaw do apelacji, ale konsument chce ją wnieść, mecenas z urzędu ma obowiązek ją złożyć.

Dodaj komentarz