Jak odkryć pracownika? Rekrutacja specjalistów od IT

Dużej grupy niedoświadczonym figurom wydaje się, iż poszukiwanie ludzi do pracy to proste zadanie. Biorąc pod uwagę stopę bezrobocia w Polsce faktycznie można zakomunikować, że jest z czego wybierać. Nie mniej jednakże niemało liczba ewentualnych kandydatów to wyłącznie pozory. Rekrutacja na praktyczne stanowisko potrzebuje specjalnych kwalifikacji, jakie spełnia niewiele osób lub na przykład osoby spełniające owe wymagania nie są zaciekawione pracą w danym charakterze, dającą takie zarobki. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać realizując rekrutację, jest poinformowanie ewentualnych kandydatów o możliwości składania własnych aplikacji na dane stanowisko.

Jeśli jest to stanowisko kierownicze, należy ową informację rozprowadzić też wewnętrznie, by do rekrutacji mogli podejść pracobiorcy firmy z niższych posad oraz uzyskali w ten sposób szansę awansu. Niezwykle wielokrotnie ogłoszeń o prowadzonej rekrutacji w żadnym razie nie wypada obwieszczać pełnemu światu. Nieraz wystarczająca jest chociażby prasa branżowa. Statystyki pokazują, że do najczęstszych reguł rekrutacyjnych należy naturalnie znajomość języków obcych. Jest to o tyle zajmujące, iż nie zawsze na stanowisku, na jakie prowadzona jest rekrutacja, rzeczywiście wypada komunikować się w języku obcym – przetestuj rekrutacja it. Naturalnie z koniecznością porozumiewania się w języku angielskim czy innym wolno spotkać się zawsze oraz wszędzie. Jednak pojawiają się tutaj dwie kwestie godne poruszenia. Po pierwsze należy się zastanowić, którym z kolei kryterium ma być znajomość języka obcego.

Czasami w ogłoszeniu bywa wymieniana w pierwszej kolejności, a w istocie jest tylko pomocniczym plusem. Takie formułowanie ogłoszeń może sprawić, że do rekrutacji nie zgłoszą się osoby w istocie niezwykle pożądane. Wiele firm w procesie rekrutacji naraża się na śmieszność. Trudno uznać za znaczną instytucję czy zakład pracy, który żąda od przyszłych robotników znajomości języka angielskiego w stopniu rozmownym, a w następnej kolejności nie oczekuje okazania jakiegokolwiek certyfikatu oraz nie przeprowadza z kandydatem rozmowy w tym języku.

Dodaj komentarz