Jakim sposobem dbać o rośliny w ogrodzie?

Wielokrotnie w letni wieczór przez otwarte okno wpada do mieszkania delikatny, klarownie zielony owad, z przeźroczystymi skrzydełkami oraz złoto połyskującymi oczkami – to złotook, owad, który jest naszym sojusznikiem w ogrodzie. Dojrzałe osobniki żywią się pyłkiem kwiatowym i nektarem, lecz jego larwy są mięsożerne oraz pożerają w gigantycznych ilościach mszyce, wełnowce, wciornastki, jakie są psujami.

Jedna larwa, zanim się przetworzy w dorosłego owada, skonsumuje około 500 mszyc. Innym małym sprzymierzeńcem jest dziubałek gajowy, pluskwiak, który upodobał sobie do żerowania drzewa oraz krzewy owocowe, mieszkając na nich aż do późnej jesieni – w razie problemów, wolno niemniej jednak sięgnąć po środki, jak Biologiczne środki ochrony roślin Target
. Zjada jaja, larwy i mniejsze owady, jakie natrafi na swojej drodze – w tym większa część szkodników. Muchówki należą do rodziny bzygowatych, są maleńkimi owadami, jednak niezmiernie żarłocznymi. Ulubionym posiłkiem są larwy innych owadów, niemniej jednak przede wszystkim mszyce. Zwabimy je do ogrodu wysiewając rośliny, kwiaty wydzielające słodki, mocny zapach, jak np. macierzanka, nagietki.

Aby zagwarantować przydatnym owadom przetrwanie zimy, poprawnie jest pozostawić na obrzeżach ogrodu stertę suchych liści, gałęzi, gdzie odnajdą zimowe schronienie. Razem z nadejściem wiosny, gdy każdego dnia budzi nas jowialny szczebiot ogrodowych ptaków, wstajemy z lepszym nastawieniem do nadchodzącego dnia. Co jednak zrobić, by dzikie ptaki zadomowiły się w naszym ogrodzie na dłużej, oraz jak znacząca jest taka inwestycja? Jeśli zapewnimy stworzonym przez nas skrzydlatym gościom wodę do picia, na pewno w gorące dni nie będą jej szukać w innych miejscach, lecz pozostaną u nas.

Dodaj komentarz