Kiedy tak właściwie najprzyzwoiciej rozpocząć budowę domu?

Planując budowę własnego domu, warto jest tak zaplanować poszczególne jej etapy, żeby optymalnie wykorzystać warunki pogodowe oraz nie mieć przy okazji tego rodzaju kłopotów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie wiarygodnego etapu budowy. Właśnie dlatego najlepszym, perfekcyjnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowlanych przedwczesną wiosną, by najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz budynku, kiedy będzie on już zadaszony, okna i drzwi będą zamontowane. Skutkiem tego też prace i czynności związane z preparacją samej budowy należałoby rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, ponieważ uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji jakkolwiek może trwać parę ładnych miesięcy. Nawet kwestia przyłączenia poszczególnych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, niezbędny do uzyskania warunków znaczących dla rozpoczęcia akuratnych prac budowniczych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, gdyż większość prac związanych z murowaniem lub tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, najlepsze jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa wskazuje – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w następstwie tego wykonany z należytej jakości materiałów, rzetelnie, ze znajomością sztuki budowlanej – polecamy również alternatywę, domy modułowe całoroczne. Z pewnością przystępując do tej czynności, nie można robić tego późną jesienią, ponieważ mróz jest najogromniejszym wrogiem świeżo wykonanego fundamentu. Najpoprawniej w następstwie tego wykonać ten etap prac wczesną wiosną, odpowiednio wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany trzaskały.

Odpowiednio wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza obiektu wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest nadzwyczaj istotne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest również zależna od jakości oraz typu podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Skutkiem tego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest zlecić wykwalifikowanej, przetestowanej ekipie, by posiadać pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego rodzaju prac powinien być najwyższej jakości, najprawidłowiej jest zamówić gotowy beton, przywieziony na budowę w szczególnej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza albowiem pewne niebezpieczeństwo jego słabszej jakości.

Dodaj komentarz