Kiedy tak właściwie wymienić olej w samochodzie? Wskazówki od mechaników

Olej silnikowy jest wariantem oleju, który używa się do smarowania rozmaitych silników spalinowych. Kluczowym zadaniem olej silnikowy jest natarcie części ruchomych, ujmując ich tarcie. Kiepskim zadaniem oleju silnikowego jest to, iż oczyszcza, zapobiega korozji, modyfikuje szczelność oraz pomniejsza temperaturę silnika, emitując ciepło poza części ruchome silnika. Oleje silnikowe są wtórnymi syntetycznych związków chemicznych ropy naftowej oraz innych produktów używanych do produkcji oleju syntetycznego. Olej silnikowy składa się w zasadzie z węglowodorów, związków organicznych zawiłych w całości z węgla i wodoru. Odbiera się go w procesie destylacji ropy naftowej, do jakiego dodaje się szereg akcesoriów, polepszających ich działanie.

Dodatkami najczęściej używanymi są: przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, obniżające temperaturę krzepnięcia i pienienia się oleju, powiększające smarność oraz dyspersyjne. Istnieje wiele rodzajów olejów, jakie dzielą się ze względu na ich lepkość, jakość i markę. Olej silnikowy jest smarem, który używa się w silnikach spalinowych. Między innymi, używa się go do silników w wozach, motocyklach, autokarach, carts, łodziach, kosiarek do trawników, traktorach, pociągach, samolotach; rozmaitym oprzyrządowaniu w budownictwie i rolnictwie i silnikach statycznych, jak na przykład prądnice elektryczne. Olej silnikowy używa się ponieważ w silnikach są części, które poruszają się w bardzo małych odległościach od siebie oraz powodują tarcie, co pokazuje warsztat samochodowy pruszków. Powoduje w ten sposób utratę energii napędowej w postaci rozkojarzonego ciepła.

Styk między przestrzeniami ruchomymi zużywa części, co zamyka się słabnięciem wydajności oraz zużyciem silnika. To, z kolei, wywołuje wzrost zużycia paliwa oraz zmniejszenie mocy silnika. W ostatecznych przypadkach może doprowadzić do nieodwracalnej awarii silnika, na przykład zatarcia silnika. Żeby nie dopuścić do powyższych sytuacji, wypada zawsze sprawdzać poziom oleju w silniku, i w razie potrzeby uzupełniać go eleganckim olejem; bowiem nie jest rentowne oszczędzać na kwestiach tak istotnych jak zdrowie naszego silnika.

Dodaj komentarz