Mieszanki ziołowe – dobre lekarstwo czy desperacki środek?

Sprzedaż przydrożnych mieszanek ziołowych w Abudży w Nigerii rośnie, a handel prowadzony jest przez tych, którzy wierzą w ich skuteczność. Inni kupują nalewki, ponieważ uważają, że nie mają wyboru, ponieważ nie mają dostępu do lekarzy lub szpitali z powodów finansowych lub z powodu strajku medycznego w wielu częściach kraju.

Wzrost zmusił władze Nigerii do zatwierdzenia i wydania wytycznych dotyczących rejestracji i kontroli ziołowych produktów leczniczych i powiązanych substancji pod auspicjami Narodowej Agencji ds. Administracji i Kontroli Żywności i Leków (Nafdac).

Jednak nawet zatwierdzenie i rejestracja Nafdac nie jest znakiem jakości, powiedział rzecznik agencji. „W Nafdac nadajemy lekom ziołowym status na liście, co oznacza, że ​​nie są one w pełni zarejestrowane, ponieważ możemy jedynie ręczyć za bezpieczeństwo, a nie skuteczność tych preparatów ziołowych” – powiedział.

Nie wszystkie leki ziołowe są zarejestrowane

Ekspert powiedział w rozmowie z dziennikarką, że nie wszystkie leki ziołowe są również zarejestrowane. „Zanim Nafdac będzie mógł dokonać pełnej rejestracji jakiegokolwiek leku ziołowego, musi przejść rygory badań klinicznych. Większość z tych lekarzy zielarzy nie ma niezbędnych środków, aby przejść przez cały proces pełnej rejestracji produktu” – dodał.

Zauważa, że ​​wystawienie leków na różne warunki pogodowe zmniejsza ich siłę działania i może być szkodliwe dla konsumentów.

Mikstury ziołowe na świeżym powietrzu

Na przydrożnym stoisku Sussie Herbal Healthcare Services w Nyanya, na przedmieściach Abudży, 30-letnia Susan zajmuje się swoimi lekami. Składająca się z różnych kształtów i rozmiarów, najczęściej pakowanych plastikowych butelek zawierających mieszanki ziół, mówi, że jej produkty promują „dobre samopoczucie”.

Te ziołowe leki służą jako środki zapobiegawcze; zażywaj je, aby oczyścić organizm i zrównoważyć hormony; wzmacniają nawet układ odpornościowy” – powiedziała Susan, jednocześnie zachęcając przechodniów do wypróbowania jej produktów.

Opowiada, że studiowała rolnictwo w szkole i wierzyła, że ​​najlepszym sposobem na praktykowanie jej kursu jest dołączenie do ligi sprzedawców leków ziołowych na świeżym powietrzu w Nigerii, gdzie prowadzi działalność od siedmiu lat. Unika leków przepisanych przez lekarza, wierząc, że całkowicie naturalny sposób jest lepszy.

Medycyna angielska (ortodoksyjna) nie może być porównywana z medycyną tradycyjną (ziołową), ponieważ ta druga jest silniejsza” – powiedziała. „Powodem, dla którego większość naszych ziołolecznictwa wpływa na organizm, jest kombinacja ziół”.

Jeden z jej klientów, Toffa, zgadza się z nią i zauważył pozytywny efekt.

Nie sądzę, aby przyjmowanie leków ziołowych było złym pomysłem. Działa na mnie, kiedy je zażywam; leczy to, co mówią, że leczy” – powiedział klinet. „Ale biorę tylko leki ziołowe zatwierdzone przez NAFDAC. Staram się unikać fałszywych”.

Niektórzy Nigeryjczycy są sceptyczni

Tymczasem niektórzy Nigeryjczycy są sceptyczni i twierdzą, że wolą ortodoksyjne leki. Mieszkający w Abudży Tony Ochela mówi, że lepiej iść do szpitala lub apteki, gdzie zawsze może złożyć skargę, jeśli leki nie działają zgodnie z opisem. „Mam zastrzeżenia co do [kupowania] przydrożnej mieszanki ziołowej, która mówi, że leczy 10 chorób. Powiedział Ochela. więcej w temacie lekarzy i medycyny

Te ziołowe leki są sprzedawane nie tylko na stoiskach drogowych, takich jak u Susan, ale także w autobusach wahadłowych, w których z głośników rozlegają się reklamy.

Jedena z reklam brzmi następująco: „Bracia i siostry, dobry wieczór, jestem Felix, wykwalifikowany ziołolecznik, masz problemy z żołądkiem, infekcje przenoszone drogą płciową itp. Mam dla ciebie najlepsze lekarstwa”. Pasażerowie byli obserwowani przez tego korespondenta, pytając: „Ile to kosztuje? Jak mam to wziąć?”

Dla innych, którzy nie sprzedają w tych autobusach, wieszają swoje głośniki na zaparkowanych lub wolno poruszających się pojazdach w zatłoczonych miejscach. Podczas gdy ludzie wykonują swoje codzienne czynności, inne hasła, takie jak: „Nie kłopocz się pójściem do szpitala, przyjdź do nas na leczenie” próbują przyciągnąć więcej osób do kupowania u nich.

Reklamy domokrążców są skuteczne, powiedziała Adanna Uche-Okonkwo, farmaceutka z państwowym szpitalem w Abudży.

Pomimo tego, że jestem pracownikiem służby zdrowia, czasami, gdy jestem w tych autobusach lub w pobliżu miejsc, w których znajduje się reklama leków ziołowych, kusi mnie, aby kupić, ze względu na to, jak przekonująco brzmią marketerzy” – powiedział Uche-Okonkwo.

Ale dobra reklama nie oznacza dobrych produktów, mówi farmaceuta. „Mówią ci nawet, że te leki nie mają skutków ubocznych, ponieważ pochodzą z roślin, ale to bardzo źle. Ludzie, którzy z nich korzystają, robią to głównie z ignorancji – dodał Uche-Okonkwo.

Jedyny wybór?

System opieki zdrowotnej w Nigerii jest w rozsypce. Podczas gdy szpitale borykają się z wyzwaniem medycznego drenażu mózgów, niewielu lekarzy pozostających w szpitalach rządowych. Afrykańska medycyna naturalna: w kierunku teorii zachowania zdrowia i modelu systematyzacji do zastosowań klinicznych to ważna sprawa, która dotyczy nas wszystkich. Jesteśmy mieszkańcami tej planty i to jest dla nas ważne.

Dodaj komentarz