Przewodnik zakupu odkurzacza

Odkurzacz jest niezbędny do utrzymania porządku na podłodze. Od odkurzaczy automatycznych i bezprzewodowych po odkurzacze pionowe, odkurzacze dla zwierząt i odkurzacze do dywanów – odkryj idealne rozwiązanie do odkurzania domu.

Odkurzacze automatyczne

Roboty odkurzające wykonują pracę za Ciebie. Te małe, samojezdne urządzenia są doskonałe do szybkiego, codziennego sprzątania. Dzięki nim można utrzymać porządek w małych pomieszczeniach mieszkalnych i ograniczyć konieczność sprzątania na pełną skalę za pomocą większych modeli. Można znaleźć roboty odkurzające przeznaczone do twardych podłóg, jak również modele wyposażone w obrotową szczotkę lub mieszadło do czyszczenia dywanów. Niektóre roboty odkurzające potrafią nawet mopować.

Odkurzacze-roboty są bezprzewodowe i wystarczająco małe, aby czyścić pod meblami z funkcjami, które pozwalają urządzeniom omijać przeszkody i unikać spadania. Niektóre z nich same opróżniają się z brudu i zanieczyszczeń, a nawet tworzą mapę domu lub automatycznie wracają do stacji dokującej, w której się ładują. Wiele modeli samoładujących się może wznowić czyszczenie po naładowaniu. W przypadku modeli programowalnych można stworzyć harmonogram sprzątania; niektóre są dostarczane z pilotem, a niektóre mają łączność Wi-Fi, dzięki czemu można je aktywować lub zaprogramować za pomocą urządzenia mobilnego. Wiele robotów odkurzających współpracuje również z systemami inteligentnego domu. Akcesoria dołączone do niektórych modeli umożliwiają blokowanie obszarów lub dostęp do sąsiednich pomieszczeń.

Wskazówka:

Roboty odkurzające mogą pomóc w codziennym utrzymaniu porządku w Twoim domu. Jednak odkurzacze-roboty mogą wymagać trochę czasu podczas wstępnej konfiguracji, aby upewnić się, że są w stanie omijać przeszkody (czasami bardzo odblaskowe lub ciemne miejsca na podłodze mogą aktywować czujnik upadku). Aby w pełni wykorzystać możliwości odkurzacza-robota, należy regularnie wykonywać czynności konserwacyjne, takie jak opróżnianie pojemnika i czyszczenie szczotek.

Odkurzacze stacjonarne i bezprzewodowe

Odkurzacze kijowe mają konstrukcję podobną do odkurzaczy pionowych, ale te modele są mniejsze i mają węższe ścieżki czyszczenia. Są one dobrym wyborem, jeśli nie chcesz używać cięższego, pełnowymiarowego odkurzacza i najlepiej sprawdzają się w małych domach, mieszkaniach i akademikach lub jako opcja szybkiego sprzątania na górze lub na dole. Niektóre odkurzacze kijowe wykorzystują do sprzątania samo ssanie, dzięki czemu dobrze nadają się do twardych podłóg, a inne wyposażone są w szczotkę z silnikiem do czyszczenia dywanów. Niektóre z nich można przekształcić w odkurzacz ręczny do sprzątania nad podłogą. Do niektórych modeli dołączane są przystawki – takie jak narzędzia do odkurzania lub czyszczenia szczelin. Odkurzacze kijowe zazwyczaj nie mają takiej mocy i pojemności jak odkurzacze pełnowymiarowe, ale ich kompaktowa konstrukcja ułatwia przenoszenie i przechowywanie. Większość odkurzaczy kijowych jest bezprzewodowa, ale dostępne są również modele przewodowe o nieograniczonym czasie pracy.

Wskazówka:

Czas pracy akumulatora odkurzacza bezprzewodowego wynosi zazwyczaj od 20 do 40 minut, a niektóre modele mogą pracować nawet godzinę. Przy wyborze odkurzacza należy pamiętać o czasie pracy. W przypadku większych domów, które wymagają częstego odkurzania, warto rozważyć czy warto wybrać odkurzacz bezprzewodowy?. Odkurzacz przewodowy, bezworkowy lub odkurzacz pionowy byłby lepszy.

Odkurzacze pionowe

Odkurzacze pionowe to pełnowymiarowe modele o szerokich ścieżkach sprzątania – do 15 cali – i zasilane przewodowo. Głowica czyszcząca jest bezpośrednio przymocowana do obudowy silnika i pojemnika na kurz. Odkurzacze pionowe mają napędzaną silnikiem obrotową szczotkę, dzięki czemu dobrze nadają się do zbierania brudu z dywanów. Większość z nich można również stosować do twardych podłóg. Wiele odkurzaczy pionowych jest wyposażonych w przedłużacze i przystawki, które umożliwiają sprzątanie pod meblami, dotarcie do wąskich szczelin, odkurzanie schodów lub zasłon okiennych. Odkurzacze pionowe są bardziej kompaktowe niż większość modeli klasycznych, a ponieważ są przechowywane w pozycji pionowej, zajmują mniej miejsca na podłodze.

Odkurzacze kanistrowe

Odkurzacze kanistrowe to kolejny rodzaj pełnowymiarowych, przewodowych odkurzaczy. Silnik i pojemnik na zanieczyszczenia znajdują się w obudowie na kółkach – kanistrze – który łączy się z głowicą odkurzacza za pomocą węża. Taka konstrukcja ułatwia manewrowanie, ponieważ można odkurzać za pomocą głowicy, zamiast przesuwać całe urządzenie po pomieszczeniu. Odkurzacze kanistrowe mają ścieżki czyszczenia porównywalne z odkurzaczami stojącymi i podobnymi dostępnymi przystawkami. Dobrze sprawdzają się na gołych podłogach, a wiele z nich posiada zasilaną, obrotową szczotkę, dzięki której można nimi odkurzać dywany. Są one również skuteczne w odkurzaniu schodów i docieraniu pod meble. Poszukaj modeli, które przekształcają się w odkurzacz ręczny, umożliwiając czyszczenie tapicerki i zasłon okiennych.

Odkurzacze ręczne

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacze ręczne są małe, lekkie i bardzo poręczne. Większość z nich jest bezprzewodowa, co pozwala szybko uporać się z zadaniami związanymi z czyszczeniem punktowym. Odkurzacze ręczne radzą sobie z takimi zadaniami, jak sprzątanie suchych plam na blacie, sierści zwierząt domowych na tapicerce, kurzu na żaluzjach czy brudu na dywanikach samochodowych. Dostępne są również modele przewodowe, które zapewniają długotrwałą moc. Można również znaleźć takie, które można podłączyć do gniazda zasilania akcesoriów samochodowych. Niektóre modele mogą odkurzać na mokro, a inne mają napędzaną silnikiem szczotkę, która zapewnia dodatkowe możliwości czyszczenia.

Dodaj komentarz