Stal, blachy – na tym opiera się obecny świat

Najbardziej powszechnym i zarazem słynnym rodzajem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się także inne metale w celu poprawienia atrybuty, zazwyczaj są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan.

W przypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, w jakim miejscu wytwarza się również inne rodzaje stopów metali – wypróbuj hardox. Do tego, by powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na każdym kroku napotykamy wiele rodzajów towarów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały oraz zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Do tego, żeby uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy rozmaitych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych czynników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a również zastosowania. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem traktującym stali jest skład chemiczny.

Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). Następnie pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: sztampową, wyższą bądź najwyższą. Przez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla zmieniania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych artykułów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym bądź też narzędziowym.

Dodaj komentarz