Typy blach dachowych – jaką wybrać?

Na naszym rynku możemy wyróżnić następujące typy blach dachowych: tradycyjne lub też tak oznaczane blachy dachowe oryginalnej generacji, czyli blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe stereotypowe odnajdują swoje wykorzystanie między innymi w wykonywaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy także izolacji przeciwwilgociowych – wypróbuj opierzenie. Do produkcji pap stereotypowych wykorzystywany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budowlana o gramaturze 333g/m2 bądź 400g/m2. W zależności od typu blachy dachowe od wierzchniej i dolnej strony pokryte są one drobno bądź też gruboziarnistą posypką. Mimo tego, iż na rynku znajdują się obecnie nowocześniejsze rodzaje pap, blachy dachowe stereotypowe cieszą się rozległą renomą, a to za sprawą ich ceny. Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu powłok (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w przeróżnych kolorach; wodoszczelna kompozycja bitumiczna; osnowa; wodoszczelna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa.

Różnica pomiędzy tymi dwoma typami dotyczy sposobu ich układania. Na dolnej witrynie internetowej blachy dachowe zgrzewalnej umieszczona została akcesoryjna warstwa asfaltu, jaka ma służyć dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem w trakcie stapiania jej palnikiem gazowym. Żeby blacha służyła nam na dłużej należy komponować ją zgodnie z pewnymi maksymami występującymi w sztuce budowlanej oraz w trakcie dopisujących warunków pogodowych. Miejscem, które najbardziej narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Trzeba tu przede wszystkim uważać na niedociągnięcia obróbek, żeby w przyszłości wilgoć nie powodowała zniszczeń oraz nie dostawała się do wnętrza mieszkania. Blacha użytkowana do pokrywania dachów musi mieć jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań lub dziur.

Tradycyjne blachy dachowe przykleja się lepikiem lub też klejem na gorąco bądź na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne tudzież przykleja się przy użyciu palników gazowych. Zasada układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum który się tam znajduje topi się, to naturalnie dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a zarazem z reguły stosowanym jest zgrzewanie pełnej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe posiadają tzw. zakład pod następny pas, który zazwyczaj ma szerokość od 8-10cm. By blacha położona była szczelnie trzeba zgrzewać ją na minimum 8cm na długości oraz 10cm na zakończeniach rolek. Żeby zapobiec zbytniemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być nadmiernie długi.

Dodaj komentarz