Z jakiej przyczyny należałoby stosować zioła?

W jaki sposób najprościej wytłumaczyć pojęcie ziołolecznictwa? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest również rzeczywistości. Zioła w medycynie odgrywają wielką rolę z powodu ich przeróżnych funkcji oraz właściwości. Gdzie wolno odkryć odpowiednie zioła? Można je odnaleźć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży morskich. Czy są gatunki ziół, jakie są nadzwyczaj do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wręcz przeciwnie?

Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje sporo gatunków oraz w wielu przypadkach niektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie analogiczne. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w przeróżnym klimacie oraz pewne pomniejsze sprzeczności w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, lecz posiadającego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński. Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę niż na przykład szałwia czy dzika róża, jednak w regionalnej tradycji leczniczej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one znaczącym elementem w domowej medycynie – przetestuj też inne przykłady, jak zioła na odporność.

W wielu przypadkach zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub nawet godłach poszczególnych miast oraz prowincji. Kolejne skojarzenie połączone ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze marynaty w daniach dla osób chorych lub wyciągi z ziół w postaci olejków służących najczęściej jako podgrzewacze dla ciała. Kojarzy się to również ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu wyśmienitego zioła, żeby potem przyrządzić z nich jakieś medykamenty na czarną godzinę.

Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej czy też jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, że względu na różnorodność zastosowań Chińczyków oraz pomysłowość oraz umiejętność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas potrzebny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w który sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz