Ziołolecznictwo i jego aspekty

Jak wiele jest dyscyplin medycyny? Całe dużo. Zaczynając od kardiologii zajmującej się chorobami serca po psychiatrię zajmującą się chorobami umysłu. Dlaczego wciąż mało się mówi o takiej dziedzinie, którą jest ziołolecznictwo? Jest to pewnie powiązane z brakiem zaufania do tej dziedziny, która koncentruje się wyłącznie na „owocach natury”, jakimi są owoce, zioła, zboża i ogólnie przeróżne rośliny. Kiedy boli nas głowa, zęby bądź najzwyczajniej w świecie jest nam zimno niejednokrotnie sięgamy po różnorodnego rodzaju lekarstwa. Biorąc je nie zastanawiamy się na ogół, z czego są uczynione, zależy nam głównie na działaniu. Drążąc bardziej temat, wolno odnieść wrażenie, iż człowiek coraz mniej zastanawia się nad tym, z jakich składników składa się to, co on sam spożywa.

Wracając do lekarstw, można rzucić w ślepo, że leki powstają w zakładach farmaceutycznych i w większości powstają na drodze chemicznych reakcji. Zgadza się. Jednakowoż zapomina się, iż pierwsze leki – te najprostsze pochodzą w zasadzie z artykułów roślinnych takich jak zioła, owoce. Kto z nas nie pił melisy? Powtarza się melisa, melisa, jednak nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest tak właściwie ta melisa czy halucynki. Większa część uważa, że to po prostu nazwa własna tegoż leku na uspokojenie. Melisa to nic innego jak nazwa zioła, które rośnie na terenie Europy oraz Azji.

Zioła w medycynie od zawsze stanowiły jej istotne ogniwo. Podłożem do pochłonięcia zioła w celu leczniczym były wcześniejsze kontrole oraz badania, które stały się podstawą do przyznawania funkcji poszczególnym roślinom leczniczym. Zioła w medycynie stały się istotnym zwrotem w leczeniu ludności, ponieważ są one ogólno dostępne a jeśli nawet występowałaby ich mała liczba, to zawsze można je uprawiać jak sztampowe rośliny.

Ziołolecznictwo swoje „boom” przeżywało w okresie średniowiecza, kiedy to chrześcijańscy duchowni praktykowali ten rodzaj medycyny jako zgodny z „wolą bożą” i niezakłócający równowagi w świecie. Najpospolitszym wariantem zioła jest rumianek, jednak mało, kto zdaje sobie sprawę z tego o jego leczniczych aspektach animujących skórę. Statystycznie ziołolecznictwo, cieszy się największych powodzeniem w państwach Orientu, gdzie kult Buddy jako poprzednika życia w zgodzie z naturą, przyczynił się do jej rozkwitu.

Dodaj komentarz